Czy Lublin założył Juliusz Cezar, czy Władysław Łokietek? Ile waży kula do kręgli? Jaki kwiat pachnie tylko nocą? Na te i na wiele innych pytań znaleźli odpowiedzi uczestnicy wycieczki do Lublina 26 maja 2022 r. Lublin, choć leży tak blisko Piask, choć jesteśmy w nim tak często, pokazał się uczniom klas 3IF i 3TS z zupełnie innej strony.

Zaczęliśmy od historii. Zamek Królewski, którego budowę rozpoczął Kazimierz Wielki, to budowla znana wszystkim, kto choć raz był w Lublinie. Siedziba królów Polski, ale też więzienie dla ofiar represji komunistycznych. Dzisiaj odsłonił przed nami swoje dwie tajemnice: piękną średniowieczną Kaplicę Trójcy świętej i widokową Wieżę Zamkową, zwaną też Donżonem. Kaplica zachwyciła nas swoim wnętrzem, gotycką architekturą i pięknymi malowidłami bizantyńsko-ruskimi. Wieża natomiast zachwyca swoim majestatem grubych na 3,5 metra romańskich murów i panoramą Lublina, którą podziwialiśmy z tarasu widokowego na jej szczycie.

Potem przyszła kolej na obcowanie z naturą. Ogród Botaniczny UMSC powstał po wojnie na lubelskim Sławinku i daje ukojenie bogactwem drzew, krzewów i kwiatów. Szczególnie dzisiaj, bo udało nam się trafić na Dzień Roślin i wziąć udział w tworzeniu kompozycji roślinnych typu flower box na Dzień Matki; mamy nadzieję, że przygotowane przez nasz własnoręcznie kompozycje Mamom się podobały. Zwiedziliśmy również znajdujący się w Ogrodzie Dworek Kościuszków.

Kolejnym elementem naszej wycieczki były zajęcia sportowe. W tym celu udaliśmy się do centrum rekreacji w Centrum Handlowym VIVO. Zajęliśmy 6 torów i przez godzinę oddawaliśmy się emocjom rozgrywek w kręgle.

Dzień w Lublinie zakończyliśmy spacerem po Deptaku Lubelskim i odpoczynkiem przy fontannach na Placu Litewskim. To był naprawdę bardzo miły dzień. Chcemy więcej i częściej!