Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

 

Sukcesywnie do sukcesu

Powodzenie pierwszej części Projektu „Nauka drogą do sukcesu” realizowanego w Zespole Szkół w Piaskach sprawiło, iż organizatorzy, dołożyli starań, aby kolejny etap tego przedsięwzięcia prezentował równie wysoki poziom jak poprzedni. Niewątpliwie pomogło w tym doświadczenie zdobyte w czasie jego trwania.

Zdecydowanie jednym z atrakcyjniejszych dla młodzieży był występ zespołu Royal Rap. Podczas koncertu założyciele grupy, znani raperzy: Mirek Kola Kolczyk i Jerzy Yuro Pieniążek bez zbędnego moralizowania czy wielkich słów mówili o tym, co w życiu najważniejsze. W ich wypowiedziach brzmiał autentyzm – być może dlatego, że opowiadali o sobie. Na swoim przykładzie dowiedli, że z każdej sytuacji znajdzie się wyjście, a jako że „narkotyki to wejście do labiryntu – najlepszym wyjściem jest – nie wchodzić!”

O tym, że bez matematyki nie sposób się obejść, przypomina nam tradycyjnie już obchodzone w Zespole Szkół w Piaskach Święto Matematyki. Kolejne roczniki uczniów mają możliwość zmierzenia się w tym dniu z zestawem zadań, zagadek i rebusów.

Podczas edycji marcowego święta Mistrzem Nauk Nie Tylko Ścisłych drugi rok z rzędu okazali się uczniowie z obecnej IV klasy Technikum. Nic dziwnego, skoro do tego przedmiotu podchodzą … śpiewająco! Z kolei najlepszy wynik w tegorocznej edycji Kangura matematycznego wśród uczniów naszej szkoły uzyskał Michał Mędrala z klasy II Technikum.

Jako że wiosną prawie każda kobieta ma ochotę coś zmienić w swoim wyglądzie –propozycja skierowana do uczennic szkoły zawodowej trafiła w dziesiątkę. W marcu grupa dziewcząt uczestniczyła w zajęciach szkoły makijażu. Panie prowadzące warsztaty udzielały informacji dotyczących sposobów pielęgnacji cery, doboru rodzaju makijażu do typu urody, technik malowania czy podkreślenia atutów urody. A że sama teoria to nie wszystko - zademonstrowały swoje umiejętności na uczestniczkach. Teraz już wiadomo, w której szkole są najpiękniejsze dziewczęta!

W dniach 14 – 15 kwietnia grupa 10 uczniów z klasy III i IV Technikum wzięła udział w szkoleniu techniki jazdy samochodem. W tym celu został zorganizowany wyjazd do Warszawy, by tam na autodromie chłopcy pod opieką nauczycieli: pana Tomasza Jopy i pana Grzegorza Stasiak-Głowali mogli uzupełnić wiedzę i doskonalić umiejętności zdobyte zarówno podczas zajęć szkolnych, jak i warsztatów w Akademii Jazdy „Opel”.

Do ciekawszych należała jazda slalomem, jazda na trolley’ach, hamowanie na prostej oraz na łuku drogi w warunkach obniżonej przyczepności. Uczniowie mieli również możliwość sprawdzenia (dobrze, że tylko na symulatorze) dachowania czy zderzenia z prędkością około 7 km/h, szkolili się w zakresie udzielania pomocy przedmedycznej oraz prawnych aspektów zachowania się podczas zderzenia drogowego z poszkodowanymi osobami. Po tej porcji wiedzy- już można ruszać w drogę!

 Kolejna atrakcja czekała na uczniów w maju. Pod opieką p. Zofii Skorek, p. Niny Drzewieckiej i p. Pawła Kudenia uczniowie Technikum i ZSZ wyjechali na czterodniową wycieczkę do Poznania. Celem głównym było zwiedzenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. Lecz myliłby się ktoś sądząc, że grupa przyszłych mechaników i fanów motoryzacji na tym poprzestała. I tak uczestnicy wycieczki obejrzeli również fabrykę Volkswagena, Muzeum Motoryzacji, a jako, że byli to w przeważającej większości mężczyźni również i Muzeum Uzbrojenia. Zainteresowania historyczne poszerzyli podczas pobytu w Biskupinie natomiast biologiczne w trakcie oglądania eksponatów przyrodniczych w Palmiarni.

Nie mogło zabraknąć naszych uczniów na Olimpiadzie Techniki Samochodowej. Wprawdzie w tym roku nie udało im się powtórzyć ubiegłorocznego sukcesu Łukasza Szymaniaka, który pod kierunkiem pana Tadeusza Bednarczyka zdobył finałowe miejsce w pierwszej dziesiątce wśród kilkuset uczestników, jednak, kto wie? Może za rok! A doświadczenie, jakie zdobyli podczas przygotowań – bezcenne.Wymienione wyżej zadania nie kończą jeszcze propozycji adresowanych do uczniów Zespołu Szkół w Piaskach a miejmy nadzieję, że kolejne będą równie atrakcyjne.